تبلیغات
تازه های روز

تازه های روز

  •  

آنلاین و جامع ترین وب سایت 2010 ایرانی

تصمیمات غلط برخی قدرت ها به علت محاسبات غلط آنهاست

 

در ادامه نشست خبری دبیر شورای عالی امنیت ملی در ژنو ، خبرنگار خبرگزاری پرس تراست هند پرسید: با توجه به بیانیه‌ای که از طرف اشتون صادر شده آیا جمع بندی ما باید این باشد که اکنون میان دو گروه رویارویی به وجود آمده است؟

 

به گزارش واحد مرکزی خبر ، دکتر سعید جلیلی در پاسخ گفت: تکرار می کنم آنچه جمع بندی جلسه بود نه جمع بندی ما بلکه جمع بندی طرفین این بود که گفتگوها در ژانویه در استانبول درباره همکاری حول نقاط مشترک صورت خواهد گرفت.

وی افزود: امیدواریم آنها به توافق و جمع بندی که کردند ، پای بند بمانند.

جلیلی گفت: مادام که به این جمع بندی که خانم اشتون در جلسه ارائه کرد پای بند بمانند این گفتگوها می تواند شکل بگیرد و این توافق معتبر است .

وی اضافه کرد: شما امروز شاهدید که قدرت هایی درپی انحصار قدرت و ثروت می خواهند علم را هم انحصاری کنند و امروز ما احساس می کنیم فشاری که درباره فعالیت های صلح آمیز جمهوری اسلامی ایران می آورند برای همین انحصار و تفکر انحصارطلبانه است.

جلیلی افزود: آن چه مانع آنها شده و نتوانسته اند به آن برسند این است که امروز این علم در ایران بومی شده و همه ظرفیت دسترسی ما به فناوری صلح آمیز هسته ای مبتنی بر ظرفیت های داخلی است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: امروز متوسط سن دانشمندان هسته ای ما30 سال است یعنی جوانانی با انقلاب به دنیا آمده اند و امروز همراه با انقلاب روز به روز بالندگی بیشتری پیدا می کنند.

جلیلی افزود: امروز از شهید شهریاری ده ها و بلکه صدها دانشجو به جا مانده است که در مراسم تشییع جنازه آن شهید فریاد می زدند که راهش را ادامه خواهند داد.

وی با اشاره به گفتگوهایش با گروه 1 + 5 گفت: در این گفتگوها به صراحت اشاره کردم که ما فکر می کنیم بسیاری از تصمیمات غلطی که برخی قدرت ها می گیرند به علت محاسبات غلطی است که دارند.

جلیلی ادامه داد: این ها بعضی اوقات مطالبی مطرح می کنند که کاملا مشخص است سوء محاسبه دارند.

وی گفت: پارسال در همین جا و در همین کنفرانس مطبوعاتی اعلام کردم که جمهوری اسلامی ایران برای رفع نیازهای850 هزار بیمار سرطانی به داروهایی احتیاج دارد که در راکتور اتمی ساخته می شود.

دبیر شورای عالی امنیت ملی افزود: سوخت20 درصد نیز که لازمه تامین این داروهاست برای این نیاز ما بود.

جلیلی گفت: ما این را در نامه ای نوشتیم و رسما درخواست کردیم این سوخت را در اختیار ما قرار دهند اما شما دیدید با اینکه حق قانونی ما بود آن را به ما ندادند در حالی که این موضوع کاملا برای مصارف انسانی و دارویی بود.

وی افزود: ما گفتیم اگر در اختیار ما قرار ندهید خودمان تولید خواهیم کرد و من در همین تریبون پارسال بیان کردم.

دبیر شورای عالی امنیت ملی تاکید کرد: طبق مقررات آژانس و ان پی تی حق ماست که می توانیم تولید کنیم.

جلیلی افزود: گفتند ایران بلوف می زند و اکنون که این را تولید کرده ایم دائم می گویند کاری کنید که متوقف شود.

وی با اشاره به اقدامات دیگر مانند وضع تحریم ها و صدور قطعنامه ها علیه جمهوری اسلامی ایران اضافه کرد : می گفتند با این تحریم ها می توانیم از پیشرفت اقتصادی ایران جلوگیری کنیم اما امروز شاهدند که نه تنها در مسیر پیشرفت ایران وقفه ای ایجاد نشده است بلکه یکی از بزرگترین طرح های اقتصادی را اجرا می کند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت : امیدواریم دیگر دچار این اشتباهات محاسبه نشوند و هزینه برای ملت های خود ایجاد نکنند .

جلیلی افزود: امروز از این تحریم ها بیش از هر کشور دیگری ، ملت ها و شرکت های خودشان دچار زیان شده اند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی درپاسخ به سوال دوم این خبرنگار درباره ادعای برخی رسانه ها مبنی بر پناهنده شدن تعدادی از دانشمندان هسته ای ایران به کشورهای اروپایی و حضور برخی تکنسین های کره شمالی در ایران گفت: این موضوع که مطرح کردید از همین مطالبی است که کاملا تکذیب می شود.

 

ادامه مطلب تصمیمات غلط برخی قدرت ها به علت محاسبات غلط آنهاست